Gaming Monitor LG 27GS75Q-B Quad HD 27"
LG
Tax included. Shipping calculated at checkout.
If you are looking for new market trending items, we present the Gaming Monitor LG 27GS75Q-B Quad HD 27"!
  • Type:
    • Monitor
    • Shaft
  • Energy classification: F
  • Type of plug: Plug EU
  • Product with plug: Yes
  • Connections:
    • DisplayPort
    • Jack 3.5 mm
    • HDMI
    • DisplayPort x 1
    • HDMI x 2
    • USB 2.0 x 2
    • USB 3.0 x 2
  • Characteristics:
    • Changeable height
    • Swivel base
    • Adjustable
    • HDR
    • Adjustable tilt
    • Flat screen
  • Frequency:
    • 200 Hz
    • 50 - 60 Hz
    • 144 Hz
    • 180 Hz
  • Voltage:
    • 100-240 V
    • 100 - 240 V
  • Compatible:
    • VESA 100 x 100 mm
    • VESA 10 x 10 cm
    • VESA
  • Technology:
    • NVIDIA G-SYNC
    • HDR10
    • HDR
    • IPS
    • AMD FreeSync
    • Flicker free
  • Screen: 27"
  • Colour: Black
  • Response Time: 1 ms
  • Shine:
    • 300 cd/m²
    • 300 lm ANSI
  • Resolution (px): 2560 x 1440 px
  • Resolution: Quad HD
  • Aspect ratio: 16:9
  • Contrast Ratio: 1000:1
  • VESA: 10 x 10 cm
  • Recommended use: Gaming
  • AC input frequency: 50-60 Hz
  • Touchscreen: No
  • Includes: Headphone output
  • Angle: 178º
  • Assembly: VESA
  • Cover: 99% sRGB